Blog Dariusza Lipińskiego

Rowerem do Santiago (15): Ponferrada – Villafranca del Bierzo – La Portela de Valcarce – Pedrafita do Cebreiro – O Cebreiro – Triacastela (78,93 m)

leave a comment »

W Ponferradzie oglądamy słynny zamek templariuszy, a później stojącą nieopodal bazylikę de la Encina. Trwa msza, a frekwencja lepsza niż w dni powszednie u dominikanów w Poznaniu. A więc to, na szczęście, nie Francja. Potem ruszamy w drogę, bo przed nami znów trudny dzień.

W Villafranca del Bierzo odwiedzamy romański kościół z XI w. ze słynną Bramą Przebaczenia. Pielgrzym, któremu choroba uniemożliwiła kontynuowanie peregrynacji mógł, przechodząc przez nią,  zastępczo „zaliczyć” swą pielgrzymkę. Bramę tę opisał Coelho w „Pielgrzymie”, inna sprawa, że myląc rozmaite szczegóły.

Później kończy się zwiedzanie zabytków. Upał i strome podjazdy wymuszają na nas koncentrację na samej jeździe. Autostrada na estakadzie jest tak wysoko, że ze zrobionych przez nas zdjęć trudno odczytać, co to jest; a przecież musimy na tę wysokość wjechać. Staramy się przeczekać największy upał przy zajeździe w La Portela de Valcarce,  moja ciężka, gruba bluza ponownie zdaje egzamin jako materac do półgodzinnej sjesty na trawie w skrawku cienia. Z trudem dojeżdżamy do Pedrafita do Cebreiro,  gdzie po chwilowych (dla nas długich) poszukiwaniach znajdujemy lokal, w którym można napić się czegoś zimnego. Jeszcze czeka nas kilkukilometrowy podjazd do O Cebreiro, a potem już pędzimy w ł do Triacasteli, gdzie mamy nocleg. Przyjeżdżamy kilka minut po 21.00, miła dziewczyna w recepcji czekała na nas, choć właściwie skończyła pracę. Na tzw. domiar złego, na zakończenie dnia w miejscowej knajpie usiłowano zatruć nas nieświeżym żarciem z jakichś bardzo wiekowych zwierząt.

Reklamy

Written by Dariusz Lipiński

30/07/2016 @ 09:29

Napisane w Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: