Blog Dariusza Lipińskiego

Rowerem do Santiago (3): Tours – Sainte-Maure-de-Touraine – Châtellerault – Poitiers (110,11 km) 

leave a comment »

Rano szybka runda po Tours. Początki miasta sięgają starożytności, a w III w. przybył tu św. Gatien, pierwszy biskup. Od V wieku stało się ważnym ośrodkiem kultu św. Marcina, pochodzącego z dzisiejszych Węgier kolejnego biskupa Tours (w tym roku obchodzone jest tu jego 1700-lecie), wybitnej postaci Kościoła katolickiego, patrona żołnierzy i … miłośników wina – a także miejscem pielgrzymek. W średniowieczu było tak ważnym punktem na szlaku do Santiago de  Compostela,  że przebiegająca przez nie trasa otrzymała nazwę Via Turonensis. Stąd rozpoczynało pielgrzymkę do Grobu Świętego Jakuba wielu pątników z Anglii i Irlandii.

Oglądamy  katedrę św. Gatiena z XII wieku, stojącą na miejscu pierwszego chrześcijańskiego kościoła z IV wieku, a także bazylikę św. Marcina i ruszamy w dalszą drogę. Wyjazd z każdego większego miasta zawsze stwarza problemy, ale wkrótce mkniemy drogą departamentalną D910 w kierunku Poitiers. Przejeżdżamy przez, albo przynajmniej w pobliżu, miejsca słynnej bitwy pod Poitiers, w której Frankowie Karola Młota odparli potężną inwazję islamu na Europę, na 950 lat przed Sobieskim. (Dokładne miejsce bitwy nie jest znane, historycy sytuują je raczej bliżej Tours niż Poitiers, niektórzy w pobliżu dzisiejszego Châtellerault). Frankowie bronili terytorium i tożsamości,  mieli więc motywację. Nie sposób uniknąć smutnej konstatacji, że problemy współczesnej Europy z islamem biorą się stąd, że sama zrezygnowała z (chrześcijańskiej) tożsamości,  nie ma więc motywacji do obrony.

Postój na le déjeuner robimy sobie w Sainte-Maure-de-Touraine i jest to dobra decyzja. Ta część Turenii słynie z kozich serów, oparta na nich salade Sainte-Maure okazuje się delicją. Potem jeszcze jedna trochę dłuższa przerwa w Châtellerault i późnym popołudniem wreszcie widzimy w górze zabudowania starego Poitiers. Kolacja w restauracji … alzackiej (nie ma czasu na szukanie miejscowych specjałów) w pobliżu ładnego placu z ratuszem.

Reklamy

Written by Dariusz Lipiński

20/07/2016 @ 07:35

Napisane w Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: