Blog Dariusza Lipińskiego

Dzień prawdy Rady Europy

leave a comment »

Wczoraj, w pierwszym dniu sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, brytyjski poseł Robert Walter w imieniu grupy parlamentarzystów złożył wniosek o cofnięcie pełnomocnictw delegacji Federacji Rosyjskiej z powodu „poważnego pogwałcenia podstawowych zasad Rady Europy”. Mówiąc prostszym językiem chodzi o – mające uzasadnienie w Statucie Rady Europy i Regulaminie ZPRE – spowodowane agresją na Ukrainę zawieszenie prawa delegacji rosyjskiej do uczestniczenia w pracach Zgromadzenia. Wniosek ten będzie głosowany jutro podczas sesji popołudniowej.

Rada Europy istnieje od 66 lat. Choć obok wielu realnych działań na rzecz praw człowieka ma w swoim dorobku pewną ilość pomysłów i inicjatyw niepotrzebnych, szkodliwych lub groteskowych, całokształt jej dorobku należy ocenić pozytywnie. Podstawowym warunkiem członkostwa danego kraju w tej organizacji jest właśnie przestrzeganie przezeń praw człowieka. I jakkolwiek w ocenie stopnia tego przestrzegania często zawiera się sporo hipokryzji (Armenia, Azerbejdżan czy właśnie Rosja nie są przecież wzorcem z Sèvres w tym zakresie), przymykanie oczu na odstępstwa od zachodnich standardów opłaca się przede wszystkim obywatelom tych krajów. Po prostu bez członkostwa w Radzie Europy, bez konieczności zachowywania pewnych pozorów, stan przestrzegania praw człowieka byłby w tych krajach zdecydowanie gorszy.

Jednakże ta gra pozorów ma swoje granice. To dlatego Białoruś, której władze niespecjalnie przejmują się ich zachowywaniem, jest jedynym krajem europejskim nie należącym do Rady Europy. Ale nawet władzom białoruskim nie można zarzucić zbrojnej agresji na inne państwo i działań, w konsekwencji których masowo giną ludzie. Skala naruszania praw człowieka przez władze Białorusi jest nieporównywalna z tym, co robią Rosjanie we wschodniej Ukrainie.

Dlatego jutrzejszy dzień będzie dla Rady Europy testem nie tylko wiarogodności, ale wręcz sensu istnienia tej organizacji. Rosyjska agresja na Gruzję w 2008 roku nie była dla ZPRE wystarczającym powodem do cofnięcia pełnomocnictw delegacji rosyjskiej. Także dzisiaj sygnały płynące ze Strasburga nie nastrajają optymistycznie. Wczoraj przepadł w głosowaniu wniosek o przeprowadzenie tzw. pilnej debaty w sprawie działań wojennych na Ukrainie. Przeciw temu wnioskowi głosowało m.in. czterech parlamentarzystów z Polski: Marek Borowski, Tadeusz Iwiński, Jan Rzymełka i Maciej Wydrzyński. Oby nie okazało się, że Rada Europy stała się organizacją niepotrzebną.

Reklamy

Written by Dariusz Lipiński

27/01/2015 @ 22:30

Napisane w Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: