Blog Dariusza Lipińskiego

Zapomniany problem wolnego świata

leave a comment »

Trochę w cieniu dwu ważnych debat: o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2011 roku i o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, odbyła się wczoraj sejmowa dyskusja dotycząca działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata.

Mało kto wie, że chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną wspólnotą na świecie, rocznie w różnych atakach ginie ich 170 tysięcy. Oznacza to, że za wyznawanie wiary w Chrystusa co trzy minuty  traci życie jeden człowiek. W ostatnim okresie, szczególnie w wielu państwach Azji i Afryki, prześladowania i akty nietolerancji nasiliły się. Takie wydarzenia jak masakra wiernych w katedrze w Bagdadzie 31 października 2010 r. czy zamach bombowy w koptyjskim kościele w Aleksandrii w dzień Nowego Roku zbulwersowały światową opinię publiczną. Liczne są zamachy na indywidualne osoby takie, jak zamordowany w Tunezji kilka tygodni temu polski zakonnik ks. Marek Rybiński. Przed dwoma tygodniami zginął w zamachu minister do spraw mniejszości w rządzie Pakistanu Shahbaz Bhatti, jedyny chrześcijanin w tym rządzie. Z nagranej kilka miesięcy wcześniej przez BBC jego wypowiedzi wynika, iż wiedział, że przyznając się do swojej wiary ryzykuje życiem, właściwie wiedział, że zginie. Nie wiem, czy polskie stacje emitowały tę wypowiedź i ile razy.

Prześladowania chrześcijan osiągnęły taką skalę, że wspólnota międzynarodowa nie mogła ich dłużej ignorować. W końcu stycznia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rekomendację dla państw członkowskich tej organizacji, aby podjęły działania mające na celu powstrzymanie aktów nienawiści skierowanych przeciwko chrześcijanom. Jednym z ciekawych i potencjalnie chyba skutecznych pomysłów zawartych w tej rekomendacji jest skierowana do Unii Europejskiej propozycja, aby korzystanie przez państwa Bliskiego Wschodu z tzw. instrumentów polityki sąsiedztwa Unii, a więc przede wszystkim z pomocy finansowej, powiązać ze stopniem przestrzegania przez te państwa praw człowieka. Sama Unia Europejska, dzięki stanowczej postawie ministrów spraw zagranicznych czterech krajów członkowskich (Włoch, Francji, Węgier i Polski) zdobyła się na w miarę konkretny dokument, którym zastąpiła politycznie poprawne ble, ble, ble pierwotnego projektu. Prześladowania chrześcijan potępił też Parlament Europejski.

Głosowanie nad sejmowym apelem w tej sprawie odbędzie się jutro, ale już wczoraj wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały dla niego poparcie. Być może ujawniona skala prześladowań chrześcijan sprawi, że mieszkańcy dostatnich i bezpiecznych części świata przestaną chować się za murem niewiedzy. Trzeba jednak o tym problemie mówić, aby znów nie zapomnieli.

Reklamy

Written by Dariusz Lipiński

17/03/2011 @ 18:43

Napisane w Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: