Blog Dariusza Lipińskiego

Co w stosunkach polsko-rosyjskich: minister Ławrow w Radzie Europy

leave a comment »

Pierwsza po tragedii smoleńskiej sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy rozpoczyna się w poniedziałek minutą ciszy. Tak samo posiedzenie grupy Europejskiej Partii Ludowej, której parlamentarzyści Platformy są członkami. Cisza jest autentyczna i długa. Wcześniej napływało mnóstwo kondolencji z całej Europy, listów, telegramów, telefonów, mejli i esemesów.

W czwartek na forum Zgromadzenia występuje minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Wykorzystuję okazję, aby zadać pytanie na temat, który nurtuje mnie od 10 kwietnia, jak to co stało się po katastrofie może wpłynąć na stosunki polsko-rosyjskie.

Panie Ministrze,

proszę pozwolić, że najpierw podziękuję w imieniu delegacji polskiej władzom Pańskiego kraju, Panu Prezydentowi Federacji Rosyjskiej, Panu Premierowi za ich postawę w dniach po strasznej tragedii pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Chciałbym przede wszystkim podziękować tysiącom rosyjskich obywateli, którzy – składając kwiaty, zapalając znicze – okazywali nam swoje współczucie. Będziemy pamiętali o tych aktach solidarności. Wydaje się, że atmosfera relacji polsko-rosyjskich poprawiła się. I moje pytanie dotyczy właśnie tych relacji. Co Pańskim zdaniem należy czynić aby ta poprawa nie była jedynie chwilowa lecz trwała?

Minister Ławrow odpowiedział, że jest bardzo trudno odpowiedzieć w prosty sposób na takie pytanie. Reakcja społeczeństwa rosyjskiego była prawdziwie autentyczna, a skala wyrażanego współczucia niemożliwa do podyktowania. Premier Putin był w Smoleńsku z polskim Premierem Donaldem Tuskiem, a Prezydent Miedwiediew uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Kaczyńskiego. Po tragedii wznowiono prace kilku strategicznych grup w dziedzinach potencjalnej współpracy, w tym w sprawie tak skrajnie bolesnej jak zbrodnia katyńska. Te wysiłki przynoszą owoce. Wczoraj  [tj. w środę 28 kwietnia] ujawniono dokumenty dotyczące sposobu, w jaki zginęli polscy oficerowie, które uzupełniają te już wcześniej przekazane władzom polskim. Prezydent Miedwiediew jest w kontakcie zarówno z polskim premierem jak i pełniącym obowiązki prezydenta Bronisławem Komorowskim. Uzgodniono, że w obu krajach powstaną wspólne ośrodki pamięci, aby tragiczne wydarzenia, które dotykały oba nasze kraje nie powtórzyły się. Współpraca handlowa może stanowić fundament wzajemnego zaufania i warunków do postępu w naszych stosunkach. Każdy na swoim szczeblu powinien zastanowić się nad sposobem wykorzystania tej szczególnej psychologicznie sposobności dla wzmocnienia przyjacielskich relacji bez ciągłego zwracania się ku przeszłości.

Zapis debaty w wersji angielskiej oraz w wersji francuskiej.

Oczekiwanie, że wszystkie sprawy sporne uda się uregulować w krótkim czasie byłoby naiwnością. Pewne różnice stanowisk między obydwoma krajami mają podłoże obiektywne i w dającej się przewidzieć przyszłości nie znikną. Istnieją jednak obszary, w których stosunki polsko-rosyjskie mogą w krótkim czasie ulec widocznej poprawie. Kilka nasuwa się od razu.

Wymiana kulturalna. Emisja filmu Andrzeja Wajdy w rosyjskiej telewizji (warto przypomnieć, że za zgodą władz rosyjskich) miało większe znaczenie dla wzajemnego zrozumienia niż tysiąc prelekcji. Istnieje w Rosji tradycyjne zapotrzebowanie na polską kulturę, istnieje w Polsce tradycje zapotrzebowanie na kulturę rosyjską. Warto zastanowić się co zrobić, aby to zapotrzebowanie realizować w większym stopniu niż miało to miejsce w ostatnich latach.

Wymiana młodzieży, współpraca szkół i uczelni, stypendia. Była to najlepsza inwestycja w pojednanie francusko-niemieckie i niemiecko-polskie, sprawdzi się w stosunkach polsko-rosyjskich.

Współpraca transgraniczna z obwodem kaliningradzkim. Istnieją pewne naturalne ograniczenia wynikające z przynależności Polski do strefy Schengen, ale można lepiej wykorzystać te możliwości, które istnieją dla ożywienia 230-kilometrowego odcinka wspólnej granicy. Może to temat dla naszych parlamentarnych komisji?

Rosjanie deklarują daleko idącą współpracę w sprawie archiwów katyńskich i innych trudnych spraw z przeszłości. (Pierwszą informację o opublikowaniu w środę części materiałów na ten temat otrzymałem od Konstantina Kosacheva, przewodniczącego rosyjskiej delegacji do ZPRE i Komisji Spraw Zagranicznych Dumy). To, że pozytywnych emocji jakie pojawiły się u mieszkańców obu krajów po kwietniowej tragedii nie da się zignorować – przyznał w czwartek minister Ławrow. Politycy polscy i rosyjscy mają dziś do wykonania ważne zadanie.

Reklamy

Written by Dariusz Lipiński

01/05/2010 @ 23:15

Napisane w Wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: